Sarajevo je glavni i najveći grad Bosne i Hercegovine, sa 275.524 stanovnika u administrativnim granicama. Gradsko područje Sarajeva, uključujući Kanton Sarajevo, Istočno Sarajevo i obližnje općine, dom je 555.210 stanovnika.
Smještena unutar veće sarajevske doline Bosne, okružena je Dinarskim Alpama i smještena uz rijeku Miljacku u srcu Balkana.
Sarajevo je politički, društveni i kulturni centar Bosne i Hercegovine, istaknuti centar kulture na Balkanu, sa svojim regionalnim utjecajem na zabavu, medije, modu i umjetnost.
Zbog svoje duge i bogate povijesti vjerske i kulturne raznolikosti, Sarajevo se ponekad naziva "Jeruzalem Europe" ili "Balkan na Balkanu". To je jedan od samo nekoliko velikih evropskih gradova koji imaju džamiju, katoličku crkvu, pravoslavnu crkvu i sinagogu u istom susjedstvu. Kao regionalni centar u obrazovanju, grad je dom Balkana, prva institucija tercijarnog obrazovanja u obliku islamske veleučilišta nazvane Saraybosna Osmanlı Medrese, danas dio Univerziteta u Sarajevu.
Baščaršija
Baščaršija je stara sarajevska tržnica i povijesni i kulturni centar grada.Baščaršija je sagrađena u 15.stoljeću kada je Isa-Beg Isaković osnovao grad. Riječ Baščaršija potječe od turskog jezika. Riječ "baš", koja je na turskom jeziku "baş", doslovno znači "glava", au nekim kontekstima i "primarni", "glavni", "kapital" i "čaršija", što je "çarşı" na turskom znači "bazar" ili "market". Zbog velikog požara u 19. stoljeću, danas je Baščaršija upola manja nego što je bila. Baščaršija se nalazi na sjevernoj obali rijeke Miljacke, u općini Stari Grad. Na Baščaršiji postoji nekoliko važnih povijesnih građevina, kao što su Gazi Husrev-begova džamija i sahat-kula. Danas je Baščaršija glavna turistička atrakcija Sarajeva.
Vrelo Bosne
Izvor rijeke Bosne je javni park, sa izvorom rijeke Bosne, u podnožju planine Igman na periferiji Sarajeva, glavnog grada Bosne i Hercegovine. Vrelo Bosne, u općini Ilidža, jedna od popularnih prirodnih znamenitosti i pruža miran bijeg od inače zauzetog gradskog života. Nedaleko Vrela Bosne nalazi se rimski most na rijeci Bosni u općini Ilidža, koji je sagrađen negdje između 1530. i 1550. godine od izvornih rimskih kamenja i ruševina mosta koji je tu stajao u rimsko doba, a povezivao je Rimljane sa sela Aquae Sulphurae u to vrijeme.
Tunel Sarajevo
Sarajevski tunel, poznat i kao Tunel spasa i Tunel nade, bio je tunel izgrađen između marta i juna 1993. godine za vrijeme opsade Sarajeva usred bosanskog rata. Izgradila ga je Armija BiH kako bi povezala grad Sarajevo, koji je u potpunosti odsečen od strane srpskih snaga, sa teritorijom na bosanskoj teritoriji s druge strane sarajevskog aerodroma, područjem pod kontrolom Ujedinjenih nacija. Tunel je povezao sarajevske četvrti Dobrinja i Butmir, dopuštajući da hrana, ratne zalihe i humanitarna pomoć dođu u grad, i omogući ljudima da izađu. Tunel je postao glavni način zaobilaženja međunarodnog embarga na oružje i obezbjeđivanja oružja gradskim braniteljima.